Και οι διακρίσεις των μαθητών μας συνεχίζονται…

Το 3ο Γυμνάσιο  διατηρεί μια πολυετή παράδοση συμμετοχής σε μαθητικούς διαγωνισμούς με σημαντικές διακρίσεις και βραβεύσεις, που γεμίζουν περηφάνια και χαρά όλους μας!

Φέτος, παρά τη δυσμενή, πρωτόγνωρη συνθήκη, παρά τις κυριολεκτικές αποστάσεις ανάμεσά μας και ανάμεσα στα παιδιά μας , η σχέση αγάπης, εμπιστοσύνης  και εκπαιδευτικής αλληλεπίδρασης, η σχολική ενέργεια, γενικά, αποδεικνύεται ότι συνεχίζεται χωρίς έκπτωση, αδιάκοπα και αποτελεσματικά.

Η ΕΝΩΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, προκήρυξε τον 17ο Παγκόσμιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης και Πεζογραφίας.  «Φέτος οι διαγωνιζόμενοι ήσαν πάρα πολλοί, ξεπέρασαν κάθε προσδοκία. Το εντυπωσιακό, όμως, είναι ότι το πλείστον των έργων ήταν εκλεκτά», σύμφωνα με σχόλιο της Ε.Λ.Β.Ε.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που κοινοποιήθηκαν, από το σχολείο μας διακρίθηκαν και οι 3 μαθήτριες που διαγωνίστηκαν, ως εξής:

ΠΟΙΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΤΙΜΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1. Μαρία Στυλιανή Τερζίδη, ψευδώνυμο: Κρυφή Ηλιαχτίδα.

Τίτλος ποιήματος: «Η κλειδωμένη πόρτα που άνοιξε το 1821».

ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

2ο Βραβείο διηγήματος: Ανευλαβή Ευσταθία, ψευδώνυμο: Η κόκκινη πένα.

Τίτλος έργου: «Η εργασία μου, ο τόπος μου, η ιστορία μου».

3ο Βραβείο διηγήματος: Λουρμπάκη Κωνσταντίνα, ψευδώνυμο: Νάντια Ρόδη.

Τίτλος έργου: «Για την Ελευθερία…».