Εισαγωγή μαθητών και σχετικές ρυθμίσεις στα ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ και στα ΠΡΟΤΥΠΑ.ΣΧΟΛΕΙΑ για το σχολ. έτος 2022-23

Αγαπητέ γονέα και κηδεμόνα

Η πολιτεία αποφάσισε να ιδρύσει στην Ροδόπη και ιδιαίτερα στην Κομοτηνή τέσσερα (4) νέα πειραματικά σχολεία. Δύο στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση – νηπιαγωγείο και δημοτικό- και δύο στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση – γυμνάσιο και λύκειο.  Συγκεκριμένα, για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση μετατρέπονται σε πειραματικά το 5ο Γυμνάσιο και το 3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής.

Τα πειραματικά σχολεία δεν είναι κάτι καινούριο. Υπάρχουν άλλα ογδόντα τέσσερα (84) σε όλη την Ελλάδα. Ιδρύθηκαν για πρώτη φορά το 1929 μετά από πρόταση των πρωτοπόρων δημοτικιστικών παιδαγωγών Γληνού και Δελμούζου. Τα πειρατικά σχολεία των Αθηνών και Θεσσαλονίκης αλλά και αυτά της Αλεξανδρούπολης συμπληρώνουν σχεδόν 90 χρόνια λειτουργίας.

Δεν θα πρέπει να συνδέονται και να ταυτίζονται με τα πρότυπα σχολεία. Τα πειραματικά σχολεία είναι σχολεία ανοικτά σε όλη την κοινωνία. Αρκεί μία αίτηση στην ειδική πλατφόρμα, για να ενταχθεί το παιδί που πρόκειται να φοιτήσει στην  Α΄ Γυμνασίου ή στην Α΄ τάξη γενικού λυκείου τη σχολική χρονιά που ακολουθεί. Αν υπάρχει μεγαλύτερος αριθμός αιτήσεων από αυτόν που το σχολείο έχει αποφασίσει ότι μπορεί να δεχτεί, τότε γίνεται κλήρωση.

Αν ένα παιδί σας φοιτά ήδη στο πειραματικό, τότε τα αδέλφια του που εισέρχονται στο γυμνάσιο ή στο λύκειο εντάσσονται σε ειδική ευνοϊκή κατηγορία κατά την κλήρωση. Επίσης, όταν ένα παιδί αποφοιτά από το πειραματικό γυμνάσιο και εφόσον το επιθυμεί, τότε προηγείται να φοιτήσει στο πειραματικό λύκειο έναντι κάποιου μαθητή που δεν τελείωσε πειραματικό γυμνάσιο.

Τίποτε διαφορετικό όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών και το ωρολόγιο πρόγραμμα δεν υπάρχει στα πειραματικά. Τα παιδιά διδάσκονται από τα ίδια βιβλία και στο ίδιο σχολικό ωράριο. Τι διαφορετικό, όμως, υπάρχει; Σίγουρα ο αριθμός των μαθητών σε κάθε τμήμα. Αυτή τη στιγμή τα τμήματα που υπολογίστηκαν στο πειραματικό γυμνάσιο είναι συνολικά δύο με 20 μαθητές καθένα, ενώ στο λύκειο 4 με 22 μαθητές καθένα. Επίσης, αυτό που τα παιδιά θα έχουν είναι η επαφή με νέους τρόπους προσέγγισης της γνώσης, νέους τρόπους επίλυσης προβλημάτων, καινοτόμες δράσεις σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο. Ακόμη, θα μπορούν, εάν βέβαια επιθυμούν και μόνο εθελοντικά, να ενταχθούν σε έναν όμιλο, ομάδα δηλαδή περίπου ίδια με αυτές που στα άλλα σχολεία ονομάζονται περιβαλλοντική ομάδα ή ομάδα πολιτιστικών ή αγωγής υγείας ή ρομποτικής κ.ά., που λειτουργούν κατά κανόνα εκτός σχολικού ωραρίου. Απλώς ο όμιλος είναι πιο οργανωμένος, πιο συντονισμένος και λειτουργεί αμέσως μετά το πρόγραμμα του σχολείου. Έτσι, αν ένα παιδί επιλέξει έναν όμιλο, τότε θα μείνει για ένα δίωρο την εβδομάδα επιπλέον στο σχολείο να δουλεύει με τους συμμαθητές του. Αυτό δεν θα συμβαίνει κάθε μέρα. Εάν βέβαια το παιδί επιθυμεί, μπορεί να ενταχθεί σε περισσοτέρους από έναν όμιλο. Το ιδιαίτερο επίσης με τον όμιλο είναι ότι μπορούν και φίλοι του από τα άλλα σχολεία να ενταχθούν στον όμιλο αυτό. Τέλος, στα πειραματικά είναι δυνατόν να λειτουργούν και τάξεις ενισχυτικής διδασκαλίας για τη γλώσσα, τα μαθηματικά ή τις ξένες γλώσσες.

Τα πειραματικά σχολεία ευνοούνται, επιπλέον, από τα ειδικά κρατικά κονδύλια για την υλικοτεχνική υποδομή και τις κτιριακές εγκαταστάσεις. Αυτή την περίοδο αναπτύσσεται ένα ανάλογο πρόγραμμα εξοπλισμού των πειραματικών με εργαστήρια εικονικής πραγματικότητας και με άλλου είδους εξοπλισμό, όπως και με κτιριακούς εξοπλισμούς. Όπως είναι αναμενόμενο, αυτό το πρόγραμμα θα συμβάλει ώστε να βελτιωθούν οι εγκαταστάσεις των δύο σχολείων μας, αλλά θα εμπλουτίσει σημαντικά και τον εξοπλισμό τους. Φυσικά η χρηματοδότηση εξασφαλίζεται από τον Δήμο Κομοτηνής. Αρκετά έσοδα στα πειραματικά σχολεία προέρχονται από τα ερευνητικά προγράμματα που αναπτύσσονται με τις πανεπιστημιακές σχολές στο πλαίσιο καινοτόμων δράσεων.

Η ένταξη των μαθητών μας στη μεγάλη ομάδα των πειραματικών σχολείων μόνον όφελος έχει. Ένα όφελος που το βλέπουν χρόνια τώρα στις πόλεις όπου λειτουργούν σχεδόν έναν αιώνα τώρα αντίστοιχα σχολεία.

Τώρα είναι η ευκαιρία μας. Να δώσουμε στους μαθητές μας αυτό που τόσα χρόνια είχαν στερηθεί. Η σχετική ψηφιακή πλατφόρμα θα είναι ανοικτή για την αίτησή σας έως την Πέμπτη 31 Μαρτίου το μεσημέρι στις 15.00΄.

Για οποιαδήποτε άλλη απορία, ερώτηση και αποσαφήνιση παρακαλώ μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με το 2531084198.

Κοσμίδου Μαριγούλα,

Διευθύντρια ΔΔΕ Ροδόπης