Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης-ΕΔΥ

Έτος 2022-23
Δυστυχώς δεν τοποθετήθηκαν ακόμη Ψυχολόγος και Κοινωνικός Λειτουργός ,οπότε δεν λειτουργεί η ΕΔΥ

Έτος 2021-22

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Η ΕΔΥ  (Επιτροπή  Διεπιστημονικής  Υποστήριξης) θα λειτουργήσει και τη φετινή χρονιά 2021-22 στο σχολείο μας. Σύμφωνα με το ΦΕΚ Αρ. 315/12.02.2014 και το 102/12.06.2018 αποτελεί ένα καινοτόμο θεσμό του εκπαιδευτικού μας συστήματος στην οργάνωση της παροχής της εκπαίδευσης και της λειτουργίας του σχολείου.

Το προσωπικό της ΕΔΥ  αποτελείται από:

Α) το/τη διευθυντή/-ντρια της σχολικής μονάδας,

Β)τους/τις εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής της σχολικής μονάδας,

Γ)τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων του μαθητή ή της ομάδας των μαθητών που έχουν ανάγκη υποστήριξης,

Δ) τον/την κοινωνικό λειτουργό και

Ε) τον/την ψυχολόγο.

Η ΕΔΥ δραστηριοποιείται στο πλαίσιο της διαδικασίας της διαγνωστικής εκπαιδευτικής αξιολόγησης μαθητών που έχουν ανάγκη υποστήριξης, με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων τους, με στόχο την υποστήριξη τους α) στην αντιμετώπιση των δυσκολιών ή εμποδίων και β)επίλυση των προβλημάτων εκπαίδευσης.

O ψυχολόγος κος Καραξάνης Αλέξανδρος και η κοινωνική λειτουργός κα Καραξάνη Ουρανία θα προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στη δική μας σχολική μονάδα κάθε  Δευτέρα.

Οι γονείς /κηδεμόνες που επιθυμούν την υποστήριξή τους επικοινωνούν με το σχολείο στο τηλ 2531022600 και κατόπιν οι ψυχολόγος ή κοινωνική λειτουργός έρχονται σε επικοινωνία με αυτούς .