ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ (5/12/2022)

Με μια 2ωρη δράση στο Αίθριο του σχολείου μας τιμήσαμε την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντισμού, τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές της Β΄τάξης.

Στο πλαίσιο της Θεματικής Ενότητας “ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ” που υλοποιείται στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, προσκαλέσαμε εθελοντές του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, από το Παράρτημα Ν. Ροδόπης κι εκείνοι ανταποκρίθηκαν πρόθυμα και με καλή διάθεση. Μίλησαν στα παιδιά για τη σημασία του εθελοντισμού και τους δίδαξαν βασικές γνώσεις Πρώτων Βοηθειών. Για δυο ώρες οι μαθητές και οι μαθήτριές μας άκουσαν, είδαν κι έμαθαν πώς να σώζουν τους συνανθρώπους μας, σε ένα από αυτά τα “μαθήματα ζωής” , που πρέπει να αποτελεί βασικό κομμάτι της σχολικής εκπαίδευσης.

Ευχαριστούμε τους συντελεστές για την παρουσία τους και για την εμπειρία που προσέφεραν στους μαθητές και τις μαθήτριές μας.