Μια πρωτιά που φτάνει ως την Βαλκανιάδα!

Άλλη μια σπουδαία διάκριση σε μαθητικό διαγωνισμό είχε το 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής

Συγκεκριμένα, ο μαθητής της Τρίτης τάξης  Εξάρχου Στάθης είχε συμμετάσχει από την Α΄Γυμνασίου σε μαθητικούς διαγωνισμούς Μαθηματικών και διακρίθηκε σε όλους και μάλιστα με πολύ καλή σειρά.

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2020 – 2021 ο Στάθης διακρίθηκε στην 1η φάση του Μαθηματικού Διαγωνισμού «ΘΑΛΗΣ» που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Σε επόμενη  φάση, στον διαγωνισμό «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» κατέκτησε τη 2η θέση ανάμεσα στους διακριθέντες της Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας, με Α΄ Βραβείο.

Θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην Βαλκανική Ολυμπιάδα Νέων, που θα διεξαχθεί διαδικτυακά από 29 Ιουνίου ως 4 Ιουλίου 2021.

Το σχολείο μας εύχεται στο Στάθη καλή επιτυχία κατ αρχάς και καλή συνέχεια σε ό,τι κάνει στη ζωή του!  Ήταν μεγάλη χαρά που υπήρξε μαθητής μας.

Συγχαρητήρια από καρδιάς, Στάθη!

…………………………………………………………………………………………………………………..