28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Ζήτω η 28η Οκτωβρίου 1940!

Διαφορετική και πρωτόγνωρη ήταν φέτος και η σχολική γιορτή για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, πάντα στο πλαίσιο των υγειονομικών διατάξεων λόγω covid – 19.

Αφιέρωμα στις σελίδες της Ιστορίας του ηρωικού έπους του ΄40 με οπτικοακουστικό υλικό, εκπαιδευτικά διαδραστικά παιχνίδια και ευφάνταστες όπως πάντα δραστηριότητες από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, παρουσιάστηκαν σε κάθε τμήμα ξεχωριστά. Επιπλέον, ορίστηκαν η Σημαιοφόρος και οι Παραστάτες για τη φετινή σχολική χρονιά, οι οποίοι θα παραστούν σε όσες επετειακές εκδηλώσεις επιτρέψουν τα Πρωτόκολλα. Τη σημαία παρέδωσε ο Διευθυντής στο Αίθριο του σχολείου, παρουσία μόνο 5 καθηγητών και του Δεκαπενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου. Στους μαθητές που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος διανεμήθηκαν τα Αριστεία και τα Βραβεία τους καθώς και Έπαινοι προσωπικής βελτίωσης. Οι γιορταστικές εκδηλώσεις διήρκεσαν 2 διδακτικές ώρες και έκλεισαν με τον Εθνικό Ύμνο που έψαλαν ταυτόχρονα όλοι οι μαθητές μέσα από τα τμήματά τους, κι αυτό πρωτόγνωρο!!

Ευχόμαστε Χρόνια Πολλά στην πατρίδα μας, Χρόνια Πολλά σε όλους, με Ελευθερία και Εθνική Ανεξαρτησία! Και του χρόνου…