Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, 6 Μαρτίου 2023

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, κλήθηκε στο σχολείο μας η ψυχολόγος, κ. Γούλα Μαρία, η οποία μας παρουσίασε μια ενδιαφέρουσα ομιλία γύρω από το φαινόμενο της Σχολικής Βίας.

Η δράση σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε στα πλαίσια του Άξονα, που αφορά τις σχέσεις των μαθητών μεταξύ τους, καθώς και την πρόληψη και αντιμετώπιση δυσλειτουργικών συμπεριφορών.

Η κ. Γούλα Μαρία, απευθυνόμενη σε μαθητές της Α’ και Β’ Γυμνασίου, παρουσίασε μια ολιστική προσέγγιση του φαινομένου, αναπτύσσοντας άξονες που αφορούν το προφίλ του μαθητή – θύματος, του μαθητή – δράστη, αλλά και τις μορφές και συνέπειες της βίας στο σχολικό περιβάλλον.

Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όσα άκουγαν, με την ενεργό συμμετοχή τους στη συζήτηση, θέτοντας καίρια ερωτήματα και απόψεις.

Οι συντονίστριες και υπεύθυνες εκπαιδευτικοί της δράσης:

Αλτιπαρμάκη Αλεξάνδρα

Ευαγόρου Άννα