ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Β΄ΤΑΞΗΣ

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια της θεματικής ενότητας «εθελοντισμός» των εργαστηρίων δεξιοτήτων, ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του Εθελοντικού Οργανισμού για  παιδιά, «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και ενόψει Χριστουγέννων συγκεντρώνουν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τα Κέντρα Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας του Οργανισμού.

Ενδεικτική λίστα προϊόντων:

– Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, κρέμες αραβοσίτου, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη, χυμοί, κουραμπιέδες και μελομακάρονα.

– Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα.

– Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες.

– Είδη υγιεινής και οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, σακούλες απορριμμάτων, απορρυπαντικά πλυντηρίου, μαλακτικά ρούχων, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, χλωρίνη, διαφανής μεμβράνη, λαδόκολλα, γάντια μιας χρήσης.