Εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών του 3ου Γυμνασίου στον «Χ»

Ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις και συνομίλησαν με εργαζομένους

Παιδικά χαμόγελα αλλά κι ενδιαφέρουσες απορίες «γέμισαν» χθες το πρωί τα γραφεία μας. Τον «Χρόνο» επισκέφτηκαν μαθητές και μαθήτριες της ομάδας Δημοσιογραφίας του 3ου Γυμνασίου Κομοτηνής, μαζί με τις καθηγήτριές τους Κατερίνα Μουλικά (πληροφορικός) και Έφη Τσερκέζη (φιλόλογος).

Συνολικά 14 παιδιά Α’ Γυμνασίου της Ομάδας Δημοσιογραφίας είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του Δημοσιογραφικού Οργανισμού επί της Νικολάου Ζωίδη. Την ξενάγηση έκανε ο αρχισυντάκτης του «Χ» Διονύσης Βοργιάς μιλώντας εν τάχει για την ιστορία της εφημερίδας, απαντώντας σε αρκετές ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και δείχνοντας σε μικρές και μικρούς το ιστορικό αρχείο της εφημερίδας, που περιλαμβάνει εκδόσεις από το μακρινό 1964. Σε μία όμορφη στιγμή, μαθητές εντόπισαν… τον καθηγητή τους Βαγγέλη Λίτσο, υπό την ιδιότητά του ως πρώην δημάρχου Αιγείρου σε παλιότερη έκδοση.

Στο σήμερα τώρα, οι μαθητές και μαθήτριες ενημερώθηκαν για τη νέα εποχή της δημοσιογραφίας, που βρίσκεται στο διαδίκτυο και τα social media, διατυπώνοντας σχετικές ερωτήσεις. Άλλωστε, όπως έμαθαν, το xronos.gr από το μακρινό 1999 ήταν από τους πρώτους πανελλαδικά ειδησεογραφικούς ιστοτόπους της χώρας, ακόμη κι όταν πανελλαδικές εφημερίδες δεν είχαν κάνει το πρώτο τους e-βήμα. Στη συνέχεια, όσα παιδιά ήθελαν έβγαλαν προσωπικές φωτογραφίες με τα μικρόφωνα του «Χ», ενώ ακολούθησε ξενάγηση στο ράδιο Χρόνος 87.5fm, όπου ενημερωθήκαν για τη λειτουργία του ραδιοφώνου, ενώ είχαν και σύντομη συνομιλία με τον δημοσιογράφο και παρουσιαστή της καθημερινής εκπομπής «Πολιτικό Τανγκό» Δήμο Μπακιρτζάκη.

Να σημειωθεί ότι οι δραστήριοι μαθητές και μαθήτριες, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, λειτουργούν ηλεκτρονική εφημερίδα-περιοδικό με την ονομασία 3rd window μέσω του school press,( https://schoolpress.sch.gr/3ogymkomot/ ) όπου τα παιδιά συντάσσουν κι ανεβάζουν διάφορα άρθρα της αρεσκείας τους.
Σας ευχαριστούμε θερμά για την επίσκεψη!

Εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών  του 3ου Γυμνασίου στον «Χ»
Οι μαθητές εξερεύνησαν μόνοι τους το αρχείο του «Χρόνου» από το 1964  και εντόπισαν… τον καθηγητή τους Βαγγέλη Λίτσο, ως πρώην  δήμαρχο Δήμου Αιγείρου! Τις φωτογραφίες μάλιστα έβγαλε μαθήτρια
Εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών  του 3ου Γυμνασίου στον «Χ»