Όταν το «θέλω» γίνεται «μπορώ»: Μια πράξη εθελοντισμού για ένα καλύτερο περιβάλλον μάθησης.

Οι μαθητές του Β1 του σχολείου μας πήραν την πρωτοβουλία να προχωρήσουν στο βάψιμο της αίθουσάς τους. Με χρήματα που είχαν μαζέψει στο ταμείο της τάξης κατά την περσινή σχολική χρονιά, αγόρασαν χρώματα και πινέλα και συμφώνησαν να θυσιάσουν μια από τις ημέρες του πρώτου μεγάλου σαββατοκύριακου των δημοτικών εκλογών.

Στην προσπάθειά τους συμμετείχαν εθελόντριες μαμάδες που πρόσφεραν μαζί με τα παιδιά τους χρόνο και κόπο για να έχουν όλα τα παιδιά του τμήματος ένα όμορφο περιβάλλον μάθησης. Ελπίζουμε η πράξη αυτή να εμπνεύσει και άλλους μαθητές του σχολείου μας, γιατί βελτιώνοντας τους χώρους μάθησης βελτιώνουμε την ίδια τη μάθηση!