Μια «θετική» διδακτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη

Με αφορμή τον εορτασμό των 200 χρόνων από την γέννηση του Λουί Παστέρ το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης φιλοξένησε μία έκθεση σχεδιασμένη από το Ινστιτούτο – Μουσείο Παστέρ του Παρισιού. Το σχολείο μας συμμετείχε σε αυτή τη γιορτή με την παρουσία μαθητών από τα δύο τμήματα της Β Γυμνασίου, που έχουν τα γαλλικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα (Β1 και Β2) και παιδιών του τμήματος ένταξης της Β Γυμνασίου.

Η απόσταση για τη Θεσσαλονίκη είναι αρκετά μεγάλη, έτσι η δράση αυτή συνδυάστηκε με μία επίσκεψη στην Έκθεση της Placebo Events, για τα Μαθηματικά στην αρχαιότητα, που έλαβε χώρα στο 1ο περίπτερο της ΔΕΘ. Για το λόγο αυτό, δόθηκε η ευκαιρία και σε μαθητές που είχαν εκδηλώσει το ενδιαφέρον τους στα μαθηματικά, λαμβάνοντας μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρίας, να συμμετάσχουν σε αυτή τη διδακτική επίσκεψη.

Στις 8 Φεβρουαρίου 48 μαθητές με συνοδούς τις κυρίες :

• Αλτιπαρμάκη Αλεξάνδρα,
  • Αντωνίου Φανή,
  • Κοπασάκη Ειρήνη και
  • Πάρτσια Ζωή ,

ξεκινήσαμε για μια εκδρομή «θετικών επιστημών» στη Θεσσαλονίκη.

Ήταν μία πολύ γεμάτη μέρα, που μας άνοιξε τους ορίζοντες και θα μείνει ως γλυκιά ανάμνηση στο μυαλό μας.

Περισσότερες πληροφορίες για την όμορφη αυτή εκπαιδευτική επίσκεψη μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμo (link) :